Ja Jums ir jautājumi par autentifikāciju, vakcinācijas datiem vai citiem E-veselības pakalpojumiem, aicinām Jūs vērsties E-veselības lietotāju Atbalsta dienestā:
-
tālr. iedzīvotājiem: 67 803 300
-
veselības nozares profesionāļiem: 67 803 301
-
e-pasts: atbalsts@eveseliba.gov.lv
Kas ir E-veselības sistēma?
No 2018. gada 1. janvāra valsts E-veselības sistēmas lietošana ārstniecības iestādēm un aptiekām ir obligāta – darbnespējas lapu un valsts kompensējamo medikamentu recepšu aprite ir tikai elektroniska. Tāpat arī ārstniecības iestādēm E-veselības sistēmā jāizsniedz izraksti – epikrīzes un vizuālās diagnostikas izmeklējumu apraksti. Vienlaikus iedzīvotājs var arī deleģēt E-veselības portālā citu cilvēku savu e-recepšu zāļu iegādei.
No 2019. gada 1. janvāra E-veselības sistēmā uzsākta arī e-nosūtījuma lietošana, kas attiecas uz visiem medicīnas pakalpojumiem un covid-19 laboratorisku testēšanu, izņemot laboratoriskiem izmeklējumiem un veselības aprūpi mājās.
Lai nodrošinātu vakcinācijas datu uzkrāšanos vienuviet valsts sistēmā un pieejamību gan iedzīvotājiem, gan veselības nozares profesionāļiem, no 2024. gada 1. janvāra visus datus par veikto vakcināciju ārstniecības iestādēm ir obligāti jāievada E-veselības sistēmā.
Tāpat kā līdz šim, ja iedzīvotājs vēlēsies noskaidrot informāciju par nepieciešamo vakcināciju vai revakcināciju, viņš varēs sazināties ar savu ģimenes ārsta praksi, kas plāno un organizē pacientu vakcināciju, un, kurā ir pieejama informācija par saņemtajām potēm. Ja iedzīvotājs vēlas pats apskatīt informāciju par veikto vakcināciju, to var izdarīt, autentificējoties www.eveseliba.gov.lv.
No 2024. gada 4. marta Latvijā izrakstītas e-receptes zāles varēs iegādāties, atrodoties citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī. Piemēram, komandējuma vai tūrisma brauciena laikā. Valstu saraksts ir pieejams šajā sadaļā un E-veselībā.
Pārrobežu e-receptes datu apmaiņa, izmantojot Eiropas pamatpakalpojumu platformu, nodrošina Latvijas iedzīvotājiem iespēju saņemt izrakstītās e-receptes zāles citā ES dalībvalstī. Vienlaikus šī kārtība darbojas arī pretējā virzienā ar ES dalībvalstīm, kuras nodrošina pārrobežu e-recepšu datu apmaiņu.
Vienlaikus no 2024. gada 4. marta ir uzsākta pārrobežu iedzīvotāju veselības pamatdatu datu apmaiņa ar noteiktām ES dalībvalstīm - Portugāli, Igauniju, Spāniju un Franciju, izmantojot Eiropas pamatpakalpojuma platformu. Tādējādi, Latvijas iedzīvotājiem, saņemot medicīnisko palīdzību citā dalībvalstī, nepieciešamības gadījumā ārstniecības procesā iesaistītās ārstniecības personas var apskatīt pacienta veselības pamatdatus. Šāda kārtība darbojas arī pretējā virzienā - ja iedzīvotājs no citas dalībvalsts ir atbraucis uz Latviju, piemēram, tūrisma brauciena vai komandējuma laikā, ārstniecības personas Latvijas ārstniecības iestādē nepieciešamības gadījumā var E-veselībā apskatīt ārzemju pacienta medicīnisko informāciju.
E-veselības sistēmas pārzinis ir Latvijas Digitālās veselības centrs, kas administrē veselības aprūpei paredzētos valsts budžeta līdzekļus un īsteno valsts politiku E-veselības ieviešanā.
E-veselības sistēma sastāv no divām daļām – publiskās daļas un daļas, kurai var piekļūt autorizēti lietotāji.
E-veselības sistēmas darbību regulē 2014. gada 11. marta Ministru kabineta noteikumi Nr.134 “Noteikumi par vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmu”.